Login to your Account

Do not have an account yet? Create one

Şifrenizi mi unuttunuz? Emailinize şifrenizi gönderelim.

Ne aramıştınız?

Pırlanta Akademi » Pırlanta Sertifikası

Uluslararası Pırlanta Sertifikası Nedir?

Ülkemizde henüz ortaya çıkarılmış bir pırlanta/elmas madeni yoktur. Dolayısıyla yerli pırlanta üreticisi de yoktur. Küçük-büyük her kuyumcu direkt veya endirekt yollarla Botsvana, Rusya, Güney Afrika, Angola, Avustralya, Namibya gibi pırlanta/elmas üreten ülkelerden ithal etmektedirler.

Altın gibi pırlantanın da uluslararası bir borsası vardır, belirli fiyatların altında pırlanta temin etmek mümkün değildir. Bu yüzden pırlantalı ürünlerde çok çok ucuz fiyat veren firmalar ne yazık ki güvenilir olmaktan uzaktır. Sattıkları pırlantalar lanse ettikleri özelliklerde değildir. Rengi ve berraklığı söylenenin çok altındadır. İyi pırlantayla kötü pırlanta arasındaki fark 24 ayar altın ile 8 ayar altın gibidir. Siz ucuza aldığınızı zannederken, aslında ederi çok daha düşük olan bir pırlantaya daha fazla para ödersiniz.

Hiçbir müşteri ne kandırılmak ne de fahiş fiyatlar ödemek ister. Bu safhada uluslararası geçerliliği kanıtlanmış pırlanta sertifikaları devreye girer. Bağımsız gemoloji (değerli taş bilimi) laboratuvarları tarafından verilen sertifikalar pırlantanızın ağırlığının, renginin ve berraklığının güvencesidir. Pırlanta endüstrisinde onlarca yıl hizmet verip dünya çapında tanınan ve otorite olan 2 laboratuvar vardır.  Bunlar, HRD Antwerp ve GIA‘dir. İyi pırlantalar bu iki sertifikayla satılır.

Tektaşım, tüm pırlantalı ürünleriyle beraber uluslararası geçerliliğe sahip  HRD Antwerp veya GIA sertifikaları vermektedir.

HRD Antwerp

HRD Antwerp SertifikasıMücevherat ve değerli taşlar dünyasında “Antwerp Elmas Mirası” teriminin özel bir anlamı vardır. Bu anlam; hassasiyet, kesin doğruluk, deneyim ve yüzyıllardır süren  gelenektir. Mücevherlerin en değerlisi olan pırlanta ele alındığında bu özelliklerin hepsi kaçınılmaz niteliklerdir. 500 yıldan fazla süredir Antwerp şehri elmas faaliyetlerinin merkezinde durmuş, eşi olmayan bir ustalık, anlayış, ihtisas seviyesi geliştirmiştir. Antwerp’teki ilk elmas borsası ‘Diamantclub van Antwerpen’, 1893’te kurulmuştur. Bugün dünyadaki tüm ham elmasların %80’i Antwerp’te tutulur, kesilmiş pırlantaların ise %50’si Antwerp’ten geçmektedir. HRD (Hoge Raad voor Diamant) diğer adıyla “Yüksek Elmas Konseyi” dünyadaki en büyük pırlanta borsalarından birini temsil eder.

Bir pırlanta sertifikasının amacı size mümkün olan en yüksek düzeyde emniyeti ve güveni sunmaktır. Uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifika, pırlantanın gerçekliğini onaylar ve önemli karakteristiklerini (karat, renk, berraklık, kesim) tanımlar. Bir pırlantayı herkes derecelendiremez. Uzman gemologlar (mücevher bilimcileri) tarafından, sıkı düzenlemeler altında, özel ekipmanlar kullanarak incelenmelidir. Sizin mutlak güveninizi garantiye almak için HRD uzmanları en sıkı derecelendirme koşullarını uygularlar. HRD Antwerp dünya çapında güvenirliği kanıtlanmış birkaç sertifikasyon merkezinden biridir. Tektaşım’dan HRD sertifikalı bir mücevher aldığınızda asla yanılmazsınız.

GIA

GIA SertifikasıGemological Institute of America (GIA) 1931 yılında yılında kurulmuştur. Bağımsız ve kâr amacı gütmeyen bir kurum olan GIA, pırlantaların hakikiliği ve kalitesi konusunda nihai otoritelerden biri olarak kabul edilmektedir. GIA, tüm dünya genelinde mücevher uzmanları tarafından benimsenen derecelendirme standardı olan 4C’yi ve  Uluslararası Pırlanta Derecelendirme Sistemi’ni (International Diamond Grading System™) geliştirmiştir. GIA, her bir değerli taşı sentetikliğini, taklitliğini ve görmüş olduğu işlemlerini tespit etmek için inceler. Uzman gemologlar, bir pırlantanın karakteristikleri ile ilgili en titiz değerlendirmeleri yapabilmek için, her pırlantayı kontrollü aydınlatma ve görüntüleme koşulları altında inceler. Her bir GIA sertifikası bu değerlendirmelerle birlikte ilave açıklayıcı bilgileri ve son teknoloji güvenlik özelliklerini içerir. Uluslararası kıymetli taş uzmanları ve mücevher müesseseleri tarafından en önemli gemolojik referans kabul edilen GIA Raporları, dünyanın en ünlü pırlantalarına ve Tektaşım’la birlikte sizin pırlantanıza eşlik etmektedir.

 

1 Yorum

İlk yorumu siz yazın

Yorum Ekleyin