Login to your Account

Do not have an account yet? Create one

Şifrenizi mi unuttunuz? Emailinize şifrenizi gönderelim.

Ne aramıştınız?

Pırlanta Akademi » Pırlanta Seçimi (4C)


Pırlanta yüzük seçmek, bir çift için en anlamlı, en unutulmaz deneyimlerden biridir. Doğadan ham elmas olarak çıkarılan, sonrasında usta ellerde işlenerek şekillendirilen pırlanta, eşsizliğiyle ölümsüz aşkın ve ömür boyu adanmışlığın simgesidir. Bu özel ve anlamlı hediyeyi seçerken dikkat etmemiz gereken nitelikler vardır. Bu niteliklere İngilizce karşılıklarından dolayı (carat, color, clarity, cut) kısaca “4C” denir ve sırasıyla şunlardır: Karat, renk, berraklık ve kesim. Bu nitelikler satın alacağınız pırlantanın fiyatından büyüklüğüne, renginden ışıltısına kadar en önemli kıstasları belirleyen faktörlerdir.


Karat

Karat ağırlık birimidir ve karat kelimesinin kökeni keçiboynuzu bitkisinin çekirdeği olan “carob”dan gelir. Bu çekirdeklerin ağırlığı neredeyse birbirinin aynısıdır, ufak varyasyonlar gösterir. Bu yüzden bilinen ilk elmas madenlerinin bulunduğu Hindistan’da değerli cevherleri ölçme birimi olarak kullanılmıştır. 1907 yılında yapılan Ağırlık ve Ölçü Birimleri Konferansı’nda küsüratı atılarak 0.2 grama eşdeğer olması kararı alınmış, kısa sürede uluslararası çapta kabul görmüştür.

Karat miktarı arttıkça pırlanta kütlece daha ağır, dolayısıyla daha büyük görünüşlü olacaktır. Daha büyük elmaslar doğada daha az bulunurlar. Bu yüzden pırlantanın ağırlığı arttıkça fiyatı mislinin ötesinde katlanarak artar. Örneğin; 1 karatlık bir pırlanta diğer özellikleri (renk, berraklık, kesim) aynı olan üç tane 0.50 karat büyüklüğündeki pırlantadan daha değerlidir.

Genel kanının aksine karat bir pırlantanın fiyatını belirleyen tek özellik değildir. Rengi, berraklığı ve kesimi kıyasla daha iyi olan bir pırlanta, daha büyük bir pırlantadan pahalı olabilir. Karat büyüklüklerinin ortalama olarak ne kadar olacağını aşağıdaki tablodan kıyaslayabilirsiniz. Ekran çözünürlüğü bilgisayardan bilgisayara değiştiğinden tablo bire bir boyutları yansıtmamaktadır, gerçek büyüklükler için mm cinsindeki değerleri dikkate alınız.

Karat Kıyası

 


 

 

 

Renk

Doğada siyah, mavi, yeşil, sarı, turuncu, pembe, kırmızı renkli elmaslar bulunmasına rağmen mücevherlerde en çok tercih edilen renksiz olanıdır. Renksiz elmaslarda, aralarında küçük nüanslar olan yirmiden fazla renk bulunmaktadır. Bunlar alfabetik sırayla D-Z arasında dizilir. Komşu olan renklerin (örneğin G ile H) aradaki fark oldukça belirsizdir. Renk skalasında aralarında birkaç renk bulunan (örneğin G ile K) pırlantalar ise yan yana konulduğunda rahatça farkedilirler. Renk sınıflandırması bir uzman tarafından kontrollü ışıklar altında standart renk seti ile karşılaştırılarak yapılır. Renk skalasının üst ucunda olanlar daha nadidedir, dolayısıyla daha pahalıdır.

İsteğe göre farklı beyazlıktaki pırlantalar mücevherlerde kullanılsa da fiyat/görüntü olarak en çok tercih edilen renkler G, H ve I’dır. İyi kesilmiş “beyaz” skalasındaki bir pırlanta gayet ışıltılı görünürken, aynı fiyattaki “nadir beyaz” skalasındaki pırlantadan daha büyük ve daha gösterişli olacaktır.

Renk

 


 

 

Berraklık

Elmas milyonlarca yılda meydana gelen mucizevi bir taştır. Bu uzun süreçte çıplak gözle görülemeyen zerrecikler, mineraller ve kırıntılar pırlantaya hapsolur. Bunlar doğanın parmak izlerdir, elması eşsiz yapar. Bu izlerden dolayı hiçbir pırlanta diğerinin aynısı değildir. İçinde hiçbir iz taşımayan elmaslar ise çok nadir bulunur ve daha değerlidir.

İsteğe göre farklı berraklıktaki pırlantalar mücevherlerde kullanılsa da fiyat/görüntü olarak en çok tercih edilen berraklıklar VS1 ve VS2′dir. Berraklık derecelendirmesi en az 10x büyüteçli mercekler altında yapılır. SI2 derecesine kadar göze görünür büyüklükte lekeler bulunmaz. Aynı fiyata daha büyük pırlanta almanın bir yolu da rengi aynı, berraklığı biraz daha düşükbir pırlanta seçmektir.

Berraklık

 


 

 

 

Kesim

Kesim, pırlanta üzerinde insan elinin şekillendirdiği tek özelliktir. İyi bir kesim taşın gerçek parıltısını, ışıltısını ortaya çıkarır. İdeal şekillendirilmiş bir pırlanta, içine aldığı ışığı yüzeylerinden yansıtarak mücevherin kıvılcımını göz önüne serer. Aynı renkteki ideal kesim bir pırlanta, vasat kesilmiş bir pırlantadan daha üst renk görüntüsü verebilir.

Kesim

 

 

 

 

 

Tektaşım, mücevherlerde isteğiniz karat, renk, berraklık ve kesim özelliklerinde pırlantalar kullanabilmektedir. Bunun için lütfen ilgili ürün sayfasında “Bilgi Alın” sekmesinden veya info@tektasim.com.tr e-posta adresinden iletişime geçiniz.

2 Yorum

İlk yorumu siz yazın

Yorum Ekleyin