Login to your Account

Do not have an account yet? Create one

Şifrenizi mi unuttunuz? Emailinize şifrenizi gönderelim.

Ne aramıştınız?

Sonsuz Aşkın Yüzüğü: Tamtur Alyans

Tamtur YüzükAlyans, bir çiftin sonsuza kadar beraberliğe attıkları adımın göstergesidir. Kadın ve erkeğin birbirlerine karşı duydukları sonsuz aşkı simgeler. Evlilik, nişan gibi özel olaylarda klasik alyanslar hediye edilirken; evlilik yıldönümü, nişan yıldönümü, tanışma yıldönümü, sevgililer günü, çocuğun dünyaya gelmesi, doğumgünü gibi kutlu günlerde ise tamtur alyanslar hediye edilebilir. Tamtur alyanslar klasik alyanslardan farklıdır. Çevresi tamamen değerli taşlarla süslüdür. Özel günlerde tamtur alyansların yanı sıra üçtaş, beştaş, yeditaş gibi sıralı taşlı yüzükler de tercih edilebilir.

Tamtur Alyansın Tarihçesi

Alyans kavramı Mısır’da yaklaşık 4.000 yıl öncesinde ortaya çıkmıştır. Mısırlılar, mutlaka özel bir olayı anmak veya kullanmak için yüzük vermezlerdi. Sonsuz sevginin göstergesi olarak kullanırlardı. Bulunan ilk tamtur alyans örnekleri, değerli veya değerli olmayan bir metalden oluşan, bazen halkanın tamamı, bazen de halkanın sadece üst yarısı taşlarla süslü modellerdi. Bir diğer versiyon ise kendi kuyruğunu ısıran yılan şeklindeydi. Bu motif sonsuzluğu temsil ediyordu.

Günümüzdeki Gelenekler

Tamtur alyanslar, sonsuz aşkı simgeler. İngilizce’deki karşılığı “sonsuzluk yüzüğü”dür. Tamturlar, eski çağlardaki kullanımlarının aksine, bugün genelde belirli bir yıldönüm veya kutlama için verilmektedir. Tamtur alyans evliliğe giden yolda hediye edilen klasik alyans yerine kullanılabileceği gibi, aynı zamanda müstakbel eşinizle paylaşmayı planladığınız sonsuz geleceğin işareti olarak herhangi özel bir günde armağan edilebilir. En sık kullanımı, çocuk doğduktan sonra anneye verilen anlamlı hediyedir. Özünde ise birlikte paylaşılan zamanı ya da bir aile olarak hayata başlangıcı en güzel biçimde temsil eder. Her ne şekilde olursa olsun; tamtur yüzük, bir klasik alyans kadar anlamlı ve bir tektaş pırlanta kadar önemlidir. Bu sebeple pek çok bayan bu üç yüzüğü üst üste veya sağ ve sol yüzük parmaklarına paylaştırarak takmayı tercih eder.

8 Yorum

İlk yorumu siz yazın

Yorum Ekleyin

Share this Post with a Friend

No form?
Install the cformsII plugin' .
Available here

Stay Informed