Login to your Account

Do not have an account yet? Create one

Şifrenizi mi unuttunuz? Emailinize şifrenizi gönderelim.

Ne aramıştınız?

Pırlanta Yatırımı

Pırlanta YatırımıEski Roma İmparatorluğu’nda yaşamış ünlü filozof,  asker ve yazar Büyük Plinius (d. MS 23 – ö. MS 79) pırlanta kesim teknikleri ortaya çıkmadan 1000 yıl önce yani ham halde kullanılırken “elmas yeryüzündeki en değerli şeydir” diyerek tarihe not düşmüştür.  Aradan geçen 2000 sene Plinius’un haklılığının göstergesi.

Bazıları pırlantanın gerçek değeri ve finansal bir yatırım aracı olması konusunda çekimser olsa da, bir gerçek göz ardı edilmektedir. Ham elmas kesme teknikleri, cila makineleri, takı tasarımları, reklam ve pazarlama stratejilerini bir kenara bırakalım. Tüm bunlar ortaya çıkmadan yüzyıllarca önce de pırlanta son derece değerli bir madendi. Nasıl ki altının değerli olması için bir Cumhuriyet altını veya bir bilezik formuna girmesi gerekmiyorsa pırlantanın da bir yüzük veya küpeyi süslemesi şart değildir. Ham veya kesilmiş halde pırlanta çok değerli bir madendir.

Çeşitli madenlerden çıkarılan iri elmasların dünyanın en büyük ve tanınmış müzayede organizasyonları tarafından açık artırma usulü satılması ve milyonlarca dolar fiyat etiketleriyle alıcı bulması diğer bir göstergedir.  Pırlanta dün olduğu gibi bugün de iyi bir yatırımdır.

Pırlanta Yatırımının Tarihçesi

Elmas ilk Hindistan’da çıkarılmaya başladı ve yüzyıllar boyunca  bu değerli taşların anavatanı oldu. MÖ 600 yılında bu coğrafyada hüküm süren Mahajanapada İmparatorluğu’nun kullandığı para ve elmas ölçü birimleri vardı.

Eski Hintliler pırlanta ölçü birimi olarak karat benzeri ve pirinç tanesinin ağırlığına eşdeğer “Tandula”yı kullandılar. Para birimlerinin adı Rupaka idi. 3. yy’da Sanskritçe yazılmış bir fiyat listesine göre 20 Tandula ağırlığında bir elmas 200.000 Rupaka değerindeydi.

Mahajanapada’da varlıklı insanlar için elmas bir amaca hizmet ediyordu. Zenginliklerini daha kolay saklamak ve taşımak için elmas kullanıyorlardı. Günümüzden 2500 yıl önce, diğer yatırım araçları henüz ortada yokken pırlanta yatırım aracı olarak lullanılıyordu.

Alacağınız uluslararası geçerli GIA veya HRD sertifikalı bir pırlanta ödediğiniz paranın garantisidir. Pırlanta karat başına değeri sürekli artan kıymetli bir taştır. 5 yıl önce satın alınan bir pırlanta aradaki süre zarfında mücevher olarak kullanılmasının yanı sıra eder olarak da değerlenmiştir.

243 Yorum

İlk yorumu siz yazın

Yorum Ekleyin

Share this Post with a Friend

No form?
Install the cformsII plugin' .
Available here

Stay Informed