Login to your Account

Do not have an account yet? Create one

Şifrenizi mi unuttunuz? Emailinize şifrenizi gönderelim.

Ne aramıştınız?

Pırlanta ve Zirkonun Arasındaki Farklar

Pırlanta ve Zirkonun FarklarıPırlanta ve zirkon (diğer adlarıyla atom veya swarovski) ilk bakışta dış görünüş olarak birbirine benzerler. Fakat yakından incelendiğinde görünüş dışında herhangi bir yakınlıkları yoktur. Pırlanta çok değerlidir. Bir nevi cam olan zirkon ise çok ucuzdur.

Peki pırlantayı bu kadar değerli, zirkonu bu kadar ucuz yapan şey nedir?

Pırlantanın ham hali olan elmas milyonlarca yılda, çok yüksek basınç ve sıcaklık altında oluşur. Elmasların yaşı 900.000.000 ila 3.000.000.000 yıl arasında değişmektedir. Bir başka deyişle parmağınızdaki tektaş yüzükteki veya küpenizdeki pırlantalar yüz milyonlarca yıldır sizi beklemektedir. Pırlanta nadir bulunduğundan ve zor çıkarıldığından değerlidir. Zirkon taşlar ise seri üretim mamülleridir, insan yapımı kristallerdir. Bu sebeple ucuzdur.

Elmas yeryüzünde doğal olarak oluşan en sert maddedir.  Minerallerin sertlik derecesini ölçmek için kullanılan Mohs ölçeğinde elmas en yüksek ölçü olan 10’a karşılık gelir. Zirkonun sertliği ise 6’dır. Sertliği 6 olan diğer bir madde de camdır.

Aynı büyüklükteki pırlanta ve zirkonu karşılaştırdığınızda pırlanta daha hafif gelir. Sertleştirilmiş cam olan zirkon pırlantadan 1.7 kat daha ağırdır.

Pırlantanın içinde doğanın parmak izleri vardır. Yüz milyonlarca yılda oluşan bu hazinelerin içine yapıtaşı olan karbondan başka nitrojen, bor, fosfor, nikel, kobalt gibi atomlar bulunabilir. Bu atomlar elmasın içinde izler bırakır. Bu yüzden her pırlanta farklıdır, tektir ve özeldir. Bir pırlantanın diğer bir eşi yoktur. Zirkon ise seri üretim olduğundan herhangi bir farklılık taşımaz. Hepsi birbirinin aynısıdır.

Yerin yüzlerce metre altından çıkarılan elmas, bir ustanın marifetiyle kesilip şekillendirilir. Ufak bir cevherin üzerinde 58 adet yüzey tıraşlanır. Son olarak cila yapılır. Zirkon belli kalıplardan çıkar, böyle ustalık gerektiren bir süreci yoktur.

Parlaklık ve ışıltı bazında kıyasladığımızda pırlantanın ışığı kırma endeksi daha büyüktür. Bunun anlamı ise şudur: Pırlanta ışık altında zirkondan daha fazla parlar ve ışıltı saçar.

Çıkartılan elmasların sadece %30’u mücevher kalitesindedir. Bu kalitede olmayanlar sertliğinden dolayı delme, kesme gibi endüstriyel alanlarda; yüksek termal iletkenliği sayesinde bilgisayar teknolojisi ve mikroelektronik alanlarında kullanılır.

Zirkonun diğer bir dezavantajı kullanıldıkça kararmasıdır. İlk alındığında ışıltılı görünen zirkon belli bir süre sonra siyah lekelere dönüşebilir. Tarihin her devrinde çok değerli olarak kabul edilen pırlanta ise evde yapabileceğiniz ufak bir bakım ile toz ve kirden arıdırılabilir. Detaylı mücevher bakımı için tıklayınız.

736 Yorum

İlk yorumu siz yazın

Yorum Ekleyin

Share this Post with a Friend

No form?
Install the cformsII plugin' .
Available here

Stay Informed