Login to your Account

Do not have an account yet? Create one

Şifrenizi mi unuttunuz? Emailinize şifrenizi gönderelim.

Ne aramıştınız?

İnternetten Pırlanta Alınır Mı?

İnternetten Pırlanta Alınır Mı?Mutlu bir anı bir çift pırlanta küpeyle ölümsüzleştirmek istiyorsunuz. Ya da hem bütçenize uygun, hem de müstakbel eşinizin beğeneceği sürpriz bir tektaş pırlanta yüzük alacaksınız. Belki de yıldönümü için parıltılı bir beştaş araştırıyorsunuz. Alışveriş merkezlerindeki mağazalara baktınız ve şişkin etiketleri görünce şevkiniz kırıldı. Herhangi bir kuyumcudan daha uygun fiyat aldınız. Bu kez de kalitesi konusunda aklınızda soru işaretleri belirdi. Peki güvenilir bir internet sitesinden pırlanta almayı düşündünüz mü?

İnternette; giyim, ev gereçleri, elektronik, mobilya gibi onlarca alanda, yüzlerce marka indirimli alışveriş imkanı sunmaktadır. Kira, çalışan ve operasyon giderlerini azaltan sanal mağazalar böylece müşterilerine daha uygun fiyat koşullarında hizmet verebilmektedir. Benzer biçimde sanal ortamda mücevheratta da daha uygun fiyatlar bulabilirsiniz. Bir mağazada, tanıdığınızda veya internette gördüğünüz mücevheri veya benzerini güvenilir bir mücevher sitesinden satın alabilirsiniz.

Güvenilir Olma Koşulları Nedir?

Değerli taşların değerini belirleyen unsurlar vardır. Öncelikle bu unsurlar net bir şekilde ifade edilmiş olmalıdır. Örneğin pırlanta için karat, renk, berraklık ve kesim özellikleri muğlak ifadeler içermemelidir. Ne yazık ki mücevher satan birçok sitede renk ve berraklık konularında net bilgiler yazmamakta, bu en önemli parametreler aralık vererek geçiştirilmektedir. Şu şekilde örneklendirelim: Bir çift pırlanta küpe almak istiyorsunuz. Pırlanta rengine H-I yazılmış. Pırlanta berraklığına ise VS-SI ibaresi düşülmüş. Bu demektir ki küpenin rengi H de olabilir, I da. Berraklığı VS de gelebilir, SI da. Ama işin gerçeği şudur: H rengi, VS berraklığında bir pırlanta aynı boydaki I rengi, SI berraklığında bir pırlantanın ortalama olarak 1,5 katı fiyatındadır. Böyle bir aralık belirtmişken mücevheri daha pahalı pırlantadan imal edip kâr marjını düşürmek, neticede kâr amacı güden bir kurumun yapacağı bir davranış değildir. Bu yüzden alacağınız mücevherin özelliklerinin kesin olarak belirtilmiş olması şarttır.

İkinci koşul, değerli taşların uluslararası geçerliliği olan bağımsız bir laboratuvar tarafından sertifikalandırılmış olmasıdır. Sertifikasız pırlantalar veya firmanın kendi sertifikasını yazıp verdiği pırlantalar ne yazık ki güvenilir değildir. Yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi bir renk ve bir berraklık üst yazılan bir pırlantanın değeri ciddi miktarda değişmektedir. Pırlantanın özelliklerini belirleme konusunda inisiyatif pırlantayı satan firmada mı olmalı? Yoksa kontrollü ışıklar altında son teknoloji ürünü cihazları kullanan, en az birkaç taşbilimcinin (gemolog) inceleme yaptığı ve master taşlarla kıyaslanarak raporladığı, uluslararası çapta güvenilirliğini kanıtlamış bir laboratuvarda mı olmalı? Unutmayın ki iyi pırlanta sertifikayla verilir, kötü pırlanta sertifikasız satılır.

Son olarak müşteri politikası ve aldığınız hizmet işinizi kolaylaştırmalıdır. Müşteri dostu iade ve değişim koşulları sunmalıdır. İhtiyaç duyduğunuzda mücevherinizi ölçüsünü değiştirebilmeli veya bakımını yapabilmelidir.

Gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilmeniz için Tektaşım’da tüm koşullar mevcut. Siz de aramıza katılan mutlu müşterilerimizden olun!

Henüz Yorum Yok

İlk yorumu siz yazın

Yorum Ekleyin

Share this Post with a Friend

No form?
Install the cformsII plugin' .
Available here

Stay Informed