Login to your Account

Do not have an account yet? Create one

Şifrenizi mi unuttunuz? Emailinize şifrenizi gönderelim.

Ne aramıştınız?

Dünyanın En Ünlü Elmasları: Hortensia Elması

Dünyanın En Ünlü Elmasları: Hortensia Elması

Dünyanın en ünlü elmaslarından biri olan Hortensia Elması 20.53 karat ağırlığında, beş kenarlı, açık pembe bir taştır. Tarihi kayıtlarda ilk kez 1691 yılı Fransız kraliyet mücevherleri envanterinde görünmektedir. Bu değerli taş 1792 yılında diğer kraliyet mücevherleri ile birlikte çalınmıştır. Bulunan elmas daha sonra 1830 yılında tekrar çalınmıştır. Bu sefer Paris’te bir evin çatı katında bulunmuştur. Şimdi ise diğer hazinelerle beraber Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

Ünlü elmaslar genellikle bir çeşit gizem taşır. Hortensia elmasının gizemi ise isminde saklıdır. Hortensia ismi alınyazısı Hollanda Kraliçesi olmak olan “Hortense de Beauharnais” isimli bir Fransız hanımefendiden gelir. Fakat bu hikaye biraz farklı. Bayan Hortense ne bu elmasa sahip olmuştur, ne bu elması takmıştır, ne de bu elmasa sahip olan kişiyle evlenmiştir. Elmasın sahibinin hem üvey kızı, hem de yengesiydi. Sizi daha fazla meraklandırmadan hikayenin detaylarına geçelim.

Elmasın isim annesi Hortense de Beauharnais, Alexandre Vicomte de Beauharnais ve Marie Rose Josèphe Tascher de la Pagerie çiftinin kızı olarak Paris’te doğar. Evlilik yürümez. Marie Rose kocasından boşanır ve kızı Hortense ile birlikte bir manastıra gider. Boşanma sonuçlanınca, Marie Rose küçük yaştaki kızını da alarak pek de varlıklı olmayan anne ve babasının yanına, Martinik’e döner. Bu arada Fransız Devrimi olur ve Hortense’in babası giyotinle idam edilir.

Hortense ve annesi Martinik Adası’nda sürgünde geçirdikleri yılların ardından nihayet Paris’e dönerler. İsmini Josphine olarak değiştiren anne tekrar sosyeteye katılmayı başarır. Ünlü general ve Fransa’nın gelecekteki imparatoru olacak Napolyon Bonapart ile evlenir. Hortense artık Fransız liderin üvey kızıdır. Evlilik zamanı geldiğinde Napolyon’un kardeşi Louis ile evlendirilir. Napolyon Avrupa’yı hüküm altına aldığında kardeşi Louis’i Hollanda kralı ilan eder. Böylece Hortense de 1806′da Hollanda kraliçesi olur.

Kraliçe için fırtınalı yıllar başlar. Kocası aşırı kıskançtır. En büyük oğlu ölür. Üçüncü oğlunun kralın çocuğu olmadığı iddia edilir. Fransa’ya monarşi geri döner ve Napolyon sürügne gönderilir. Bu esnada Louis ve Hortense boşanırlar. Eski kraliçe politikaya girer, başarısız olur. Fransa’dan uzaklaştırılır, İsviçre’ye yerleşir. 1817′den ölümüne kadar (1837) burada yaşar.

Elmasın gizemine dönecek olursak bu değerli taşa Hortense isminin verilmesi kraliçelik dönemine rastlar. Belki annesi Napolyon’la evlendiğinde, belki kendisi Louis’le evlendiğinde, belki Hollanda kraliçesi olduğunda, belki de Napolyon sürgünden döndüğünde desteğine karşılık olarak ismi verilmiş olabilir. Belki Napolyon ve Hortense gizli aşıklardı, kim bilir?

5 Yorum

İlk yorumu siz yazın

Yorum Ekleyin

Share this Post with a Friend

No form?
Install the cformsII plugin' .
Available here

Stay Informed