Login to your Account

Do not have an account yet? Create one

Şifrenizi mi unuttunuz? Emailinize şifrenizi gönderelim.

Ne aramıştınız?

D’nin Sırrı

Pırlanta Rengi

Pırlanta renk skalası neden D harfinden başlar hiç düşündünüz mü?

Piyasada olmayan, satın alamadığımız A, B ve C renklerinde pırlantalar mı var? Yoksa renk skalasının mucitleri İngilizce’de pırlanta anlamına gelen “diamond” kelimesinin baş harfinden mi esinlenmişler?

Ne yazık ki hiçbiri. D-Z renk derecelendirme skalası 1953′te Gemological Institute of America (GIA) tarafından geliştirmiştir. GIA bu skalayı ortaya atmadan önce dünyanın farklı yerlerinde birçok birbirinden bağımsız renk derecelendirme metodları kullanılmaktaydı. Bu derecelendirmeler Arap rakamlarını (1, 2, 3), Romen rakamlarını (I, II, III) veya Latin harflerini (A, B, C) içeriyordu. Hatta daha ince ayrımlar yapmak için AA, AAA, BB gibi ikili, üçlü harflerle sınıflandırma yapılıyor, “mücevher mavisi”, “mavi beyazı” gibi tabirler kullanılıyordu. Fakat tüm dünyada ortak olarak benimsenmiş bir skala olmadığından tutarsızlıklar ve hatalar ortaya çıkıyordu.

Yeni Sistem

GIA yetkilileri, tüm dünyada kabul görecek yeni bir sistem üzerine çalışmaya başladılar. Yeni sistem hem pırlanta renkleri ayrınlı sınıflara bölmeli, hem de önceki sistemlerle karışıklık çıkarmamalıydı. Alfabetik bir sistem üzerinde mutabık kaldılar ve kılavuz pırlantalar kullanarak D (nadir beyaz) harfinden Z (sarı) harfine kadar beyaz türevi renkleri sınıflara ayırdılar. Böylece skalayı oldukça detaylı 23 renge bölerken, aynı zamanda eski sistemlerde kullanılan A, B ve C harflerini skala dışı bırakarak olası karmaşayı önlediler.

Sistem kısa zamanda tüm dünyada kabul görmüştür. Günümüzde ise bağımsız değerli taş laboratuvarları kontrollü ışıklar ve detaylı mikroskoplar altında, kılavuz pırlantalar kullanarak derecelendirme işlemini gerçekleştirmektedir. Teknolojinin son imkanları kullanılırken, aynı zamanda bir pırlanta için birkaç değerli taş uzmanı ayrı ayrı inceleme yaparak hata riskini en aza indirmektedir.

Henüz Yorum Yok

İlk yorumu siz yazın

Yorum Ekleyin

Share this Post with a Friend

No form?
Install the cformsII plugin' .
Available here

Stay Informed