Login to your Account

Do not have an account yet? Create one

Şifrenizi mi unuttunuz? Emailinize şifrenizi gönderelim.

Ne aramıştınız?

3 Kaşığa Hazine

Kaşıkçı Elması86 karat ağırlığındaki Kaşıkçı Elması dünyanın en ünlü elmasları arasında yer alır. Bu nadide parça, türünün en büyük 4. elmas mücevheridir. Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir. Çevresi 2 sıra halinde 49 adet pırlantayla bezelidir ve gümüş üzerine yerleştirilmiştir. Etrafındaki pırlantalar yıldızları, ortalarındaki Kaşıkçı Elması ise onlara nazire yaparcasına parıldayan dolunayı andırır.

Yıllardır görenlerin gözlerini kamaştıran, seyredenleri hülyalara daldıran bu mücevherin saraya getirilişini anlatan birçok hikaye rivayet olunur. Biri şöyledir: Fakir bir balıkçı Eğrikapı civarında çöplerin arasında parlayan birşey bulur. Evirir, çevirir, ne olduğunu anlamaz. Birkaç gün yanında taşır. Derken bunu bir kaşıkçıya gösterir. Tabi elmas bugünkü görüntüsünden uzak, henüz şekilsiz, mat bir maddedir. Fakir balıkçı, cam zannetiği bu enfes mücevheri 3 kaşık karşılığında kaşıkçıya satar. Anlatılan odur ki elmasın ismi buradan gelir.

Kaşıkçı bir kuyumcu dükkanına girer ve ne olduğunu öğrenmeye çalışır. Kuyumcu 10 akçe karşılığı elması kaşıkçıdan alır. Başka bir kuyumcu arkadaşına taşı gösterir ve çok değerli olduğunu anlarlar. Arkadaşı sus payı ister, aralarında kavga çıkar. Olayı kuyumcubaşı duyar. Herbirine birer kese akçe vererek taşı almak ister. Bu sırada taşın ünü yayılır. Sadrazam Köprülüzade Fazıl Ahmet Paşa’ya, ondan da Padişah IV. Mehmet’e akseder. Padişahın emri ile ihtilaflı fertlerin hakları ödenerek elmas saraya getirilir. Tıraşlanır, harikulade bir mücevher ortaya çıkar.

Diğer bir rivayete göre ise elmas, Napolyon’un annesi Letizia Ramolino’ya aittir. Uzun süre göğsünde taşır. Oğlu Napolyon sürgüne gönderildiğinde onu kurtarabilmek için satılığa çıkarır. Osmanlı’nın Yunanistan ve Arnavutluk valisi olan Tepedelenli Ali Paşa’nın bu sırada Fransa’da bulunan bir adamı paşa adına 150.000 altın ödeyerek elması satın alır. Ali Paşa devlete karşı ayaklanınca öldürülür ve mal varlığı İstanbul’a getirilir. Kaşıkçı Elması da Topkapı Sarayı’na getirilmiş olur.

Birkaç yüzyıldır Topkapı Sarayı’nın gözbebeği olan Kaşıkçı Elması’nın saray hazinesine nasıl dahil olduğu halen gizemini korumaktadır ve anlattığımız rivayetlerden başka anlatılagelen hikayeler de vardır.

 Her yıl yüzbinlerce ziyaretçisini gözalıcı ihtişamıyla büyülemeye devam eden böyle bir mücevhere sahip olduğumuz için şanslı sayılırız.

Henüz Yorum Yok

İlk yorumu siz yazın

Yorum Ekleyin

Share this Post with a Friend

No form?
Install the cformsII plugin' .
Available here

Stay Informed